Θα μπορούσαμε όμως να βάλουμε ως αριθμό και ημερομηνία τον αριθμό πρωτοκόλλου που λάβαμε από το ΤΕΕ στο οποίο και καταθέσαμε το συμφωνητικό.
Καλησπέρα! Προχθές κατέθεσα την 1η τριμηνιαία κατάσταση συμφωνητικών στην Εφορία Σπάρτης. ΧΑΟΣ... πλήρης άγνοια και μπέρδεμα από πλευράς εφορίας αλλά και των ντόπιων λογιστών δυστυχώς.

(Α). Καταρχάς μπερδεμένη ούσα έχω συντάξει μέχρι στιγμής συμφωνητικά για (1) τοπογραφικό απλό χωρίς βεβαίωση, (2) τοπογραφικό για έκδοση βεβαίωσης-συμβόλαιο (3) ένταξη αυθαιρέτου στο σύστημα για να πάει για Νομιμοποίηση με τις ευνοικές προβλέψεις του Ν4014/11. Για όλα έχω περάσει -αυτοβούλως- και από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, έχω βγάλει εντολές πληρωμών, έχω αποδώσει κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ αλλά ΔΕΝ έχω κάνει προκαταβολές ΦΕΜ. Πρέπει να κάνω; Γιατί; Έπραξα σωστά ως προς τη σύνταξη συμφωνητικών και την κατάθεση αμοιβών μέσω ΤΕΕ;
(Β). Κατά την κατάθεση συμφωνητικών ακολουθούμε την τακτική της τριμηνιαίας λίστας. Στη σχετική ΠΟΛ του 2000 που εισήγαγε αυτόν τον τρόπο υποβολής περιγράφει ότι η λίστα αρκεί ως έχει με τα βασικά στοιχεία του συμφωνητικού και ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΊΤΑΙ το ίδιο το σώμα του συμφωνητικού. Πρακτικά η εφορία δεν έχει γνώμη!!! Νομικά τι κάνουμε; Τι στέκει;;; (πάντως η εξατομικευμένη θεώρηση συμφωνητικών δεν γίνεται εγκύρως ώς την 20η του μήνα που ακολουθεί το τρίμηνο αλλά λίγο καιρό μετά τη σύνταξή του, άρα πώς θα συνοδέψουμε τη λίστα από συμφωνητικά όπως διάβασα παραπάνω;;;)
(Γ). Έχω δει και εγώ την ΠΟΛ που λεει ότι τα συμφωνητικά κατατίθενται ετησίως στο ΤΕΕ. Πώς προκύπτει η απαίτηση να λαμβάνουμε αριθμό πρωτοκόλλου για κάθε συμφωνητικό; Και πού; Στο τοπικό παράρτημα; Στο κεντρικό των Αθηνών; Και με ποιο τρόπο;;;;

Τι μπέρδεμα είναι αυτό; Και στο κεντρικό ΤΕΕ δεν σηκώνουν εδώ και καιρό κανένα τηλέφωνο -εκτός αν εγώ είμαι τόσο γκαντέμω!!!